
Historię wielopokoleniowej rodziny Winnych śledzimy na przestrzeni blisko stu lat. Poznajemy koleje losu każdego członka rodziny, które autorka niezwykle umiejętnie wplata w dramatyczne wydarzenia, z których zasłynął miniony XX wieku.
Opowieść rozpoczyna się od dramatu rodzinnego mającego miejsce tuż przed wybuchem I wojny światowej. Dalej czytamy o tym wszystkim, co było udziałem większości rodzin polskich w tamtym okresie. Są to choroby, strach, głód, bieda, z którą zmagała się ówczesna wieś etc. Jednak tom 1. to nie tylko zło, smutek bieda. To także wiele radości, miłości, sympatii, chwile szczęścia tym cenniejsze, że wplecione w dramatyczną historię rozgrywająca się bez mała tuż za oknem.
2. tom sagi opowiada o latach poprzedzających wybuch najkrwawszej z wojen i o przebiegu II wojny światowej, oraz o latach po jej zakończeniu. Jest to okres o wiele gorszy, niż ten przedstawiony w tomie 1. Dotyczy to rodziny Winnych, ale także ich przyjaciół, których losy poznajemy.
Razem z bohaterami bierzemy udział w przygotowaniach do wojny, walczymy na jej różnorodnych frontach, a także giniemy. Tak, może to odrobinę makabryczne, ale bardzo podobało mi się, iż autorka nie bała się uśmiercać wielu swoich bohaterów. W przeciwieństwie do niej, zbyt wielu pisarzy aż nadmiernie przywiązuje się do stworzonych przez siebie postaci, nie uśmierca ich, nawet gdy zgodnie z logiką wymaga tego treść książki, co daje często kuriozalne efekty. Ałbenie Grabowskiej tego się udało uniknąć.
Niewątpliwym plusem trylogii są doskonale, z oddaniem wielu szczegółów, nakreślone zarówno losy bohaterów, jak i realia świata i czasu, w których rozgrywa się akcja książek. Plusem jest też wierne oddanie otoczenia, w którym w danym momencie żyją bohaterowie. Już od początku lektury rzuca się w oczy fakt, iż autorka bardzo wiele czasu poświęciła na zebranie materiału poznawczego, na poznanie danego wycinka XX wieku zarówno pod względem historycznym, jak i socjologiczno-obyczajowym. Dało to doskonały efekt w postaci książek, od których trudno się oderwać.
Tempo akcji obu książek jest różne, przy czym to tom 2. może się poszczycić tempem iście brawurowym i większą ilością różnych akcji, wydarzeń, często o wiele dramatyczniejszych niż te opisane w tomie 1.
Burzliwe losy wielopokoleniowej rodziny zręcznie wplecione w zawirowania dziejowe XX wieku, to doskonały materiał na porywającą książkę, którą Ałbenie Grabowskiej bez wątpienia udało się stworzyć.
Gorąco zachęcam do lektury. A ja lada moment sięgnę po tom 3.
Za książki dziękuję księgarni internetowej Platon (klik)
Mam te książki w bibliotece, w której pracuję. Muszę przyznać, że nie mają one chwili wytchnienia, bo są wciąż wypożyczane. Aż sama nie mogę ich przechwycić dla siebie ;)
OdpowiedzUsuńPierwszy tom tez juz mam przeczytany i z pewnoscia kupie kolejne dwa. Milego weekendu:)
OdpowiedzUsuń