wtorek, 13 sierpnia 2019

Patyki, badyle - Urszula Zajączkowska

Wydawnictwo Marginesy, Moja ocena 5,5/6
Kolejna świetna, wciągająca książka z doskonałej i arcyciekawej serii EKO Wydawnictwa Marginesy. Po wszystkie książki z tej serii sięgam w ciemno. Nigdy się na nich nie zawiodłam. 
Patyki, badyle to fascynująca relacja badaczki samotnie podążającej ścieżkami natury. To niezwykle ciekawa opowieść z pogranicza fizyki Newtona i poetyki, to matematyka i filozofia, a przede wszystkim wielka miłość do żyjących zielonych istot.
Historie, spostrzeżenia, wnioski, które przekazuje nam Zajączkowska (adiunkt w Zakładzie Botaniki Leśnej SGGW) są wręcz nasycone uczuciem, jakby poetyckie, a przy tym do bólu racjonalne i naukowe. Czyta się doskonale.  
Nigdy nie przypuszczałabym, iż o roślinach można mówić, pisać w tak wyjątkowy sposób.
Trudno tę książkę jednoznacznie zaklasyfikować. To literatura z pogranicza reportażu, eseistyki, filozofii, poezji. Całość jest porywająca.
Z książki dowiemy się wielu fascynujących rzeczy, często takich, o których nigdy sami byśmy nie pomyśleli. Autorka w przystępny sposób tłumaczy np. co kryje w sobie badyl, jak goją się rany drzew i kiedy najtrudniej jest żyć roślinom. Odpowiada także na wiele innych, czasami bardzo zaskakujących pytań.
Opowieści, które snuje przed nami autorka są nakreślone w taki sposób, iż miałam ochotę spakować niewielką, podręczną torebkę, założyć wygodne buty i natychmiast ruszyć podglądać tytułowe patyki i badyle. Z tekstu książki bije zarówno ogromna wiedza, jak i charyzma autorki. Wyjątkowe połączenie sprawiające wrażenie zaproszenia do spaceru i przechadzki z wyjątkową osobą po zupełnie mi obcym świecie. Nigdy już nei spojrzę na gałązkę, czy listek, jak na coś zwyczajnego.
Gorąco zachęcam was do sięgnięcia po tę pozycję. Szok, zaskoczenie, rozkosz i wspaniała lektura gwarantowane. Patyki, badyle to mistrzowska książka.3 komentarze:

  1. Muszę kiedyś nadrobić lekturę książek z tej serii, bo czytałam chyba tylko dwie czy trzy.

    OdpowiedzUsuń
  2. Zachęciłaś mmie, dopisuję do listy :))

    OdpowiedzUsuń
  3. Racjonalne, poetyckie, naukowe czyli to co lubię najbardziej, muszę przeczytać i napisać reckę! zapisuję!

    OdpowiedzUsuń

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.