sobota, 17 sierpnia 2019

Fale - AJ Dungo

Wydawnictwo Marginesy, Moja ocena 5,5/6
Kolejna powieść graficzna w ofercie Wydawnictwa Marginesy.
Ponownie jest to historia oparta na faktach.
AJ Dungo, autor, ilustrator książki, opowiada o swojej ukochanej i ich wspólnej miłości do surfingu, który pomógł im przetrwać najtrudniejszy w życiu czas, okres gdy miała miejsce walka ze śmiertelną chorobą. U dziewczyny autora zdiagnozowano złośliwy nowotwór.
Opowiedziana historia to na równi miłosna, niezwykle poruszająca opowieść, wstrząsająca w swojej wymowie historia walki z chorobą jak i opowieść o tym, czym jest surfing, pasja, przezwyciężanie słabości zarówno w chorobie, jak i codziennym życiu..
Doskonałym zabiegiem było potraktowanie opowieści niezwykle surową kreską, oszczędną, momentami ocierającą się nawet o brzydot. Kontrast dający historii walki, miłości, pasji jeszcze większą głębię.
Opowieść jest dodatkowo ciekawie podzielona. Jasna część, jasna kolorystyka ukazują historię surfingu oraz miłość autora do ukochanej kobiety. Kolory ciemniejsze, wpadające w odcienie niebieskiego prezentują miłość autora do ukochanej kobiety.
Autorowi udało się bardzo zręcznie spleść wszystko w jedną całość. Z pozoru różne historie, różne obrazy, odmienne barwy połączył w jedną, niezwykle wciągającą całość.  Efekt jest wyjątkowy, nowatorski, poruszający,
AJ Dungo to dwudziestoparoletni ilustrator i surfer mieszkający w Los Angeles. Fale to jego debiut i to debiut wart zauważenia. Opowieść porusza i to wielokrotnie, wyciska niejedną łzę w trakcie lektury, oglądania i na długo zostaje w pamięci. Polecam.  Jestem przekonana, iż historia i forma książki uwiodą was, tak jak to zrobiły ze mną.

3 komentarze:

  1. Taka wysoka opinia bardzo mnie cieszy

    OdpowiedzUsuń
  2. Fale kojarzą mi się z morzem. Podobno książka zawiera niesamowite obrazki?

    OdpowiedzUsuń
  3. Mam nadzieję, że dziewczynie autora udało się wyzdrowieć. Jeśli książka wpadnie w moje ręce, chętnie ją przeczytam.

    OdpowiedzUsuń

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.