piątek, 16 lutego 2018

Książę - Niccolo Machiavelli

Wydawnictwo MG, Ocena 6/6
Recenzja mojego męża.
To jedno z tych dzieł, o którym chyba każdy choćby słyszał. Ci, którzy książki nie znają, dzięki Wydawnictwu MG mają okazję poznać tę ponadczasową pozycję i nadrobić zaległości.
Niccolò Machiavelli żył w Italii na przełomie XV i XVI wieku. 
W swoim dziele poruszył dla nas może mało istotną, ale dla współczesnych autorowi niezwykle ważną kwestię..jaki powinien być książę, ale taki autentyczny, jakie powinien mieć cechy, jak postępować, na czym się skupić, a co z kolei ignorować etc. 
Posługując się przykładami konkretnych władców z historii (jak chociażby Cezara), odwołując do ich słów i poczynań, włoski autor, dyplomata i prawnik w jednym, dostarcza czytelnikom odpowiedzi na wiele pytań, dając tym samym wskazówki w zasadzie jak żyć. Tak, jak żyć, a nie tylko rządzić. Porady Włocha dot. bowiem większości dziedzin ludzkiego życia, nie ograniczają się tylko do rządzenia czy polityki.
Co ciekawe, to co pisze Machiavelli jest na tyle ogólne, że można to stosować w wielu dziedzinach życia, nie tylko w polityce i nie tylko w dobie renesansu. 
Całość nakreślona na niewielu ponad 100 stronach, pięknym, przystępnym i barwnym językiem. 
Zachęcam do lektury. Wierzcie mi, warto, tym bardziej, iż dzieło w momencie jego ukazania się na rynku wywołało wręcz oburzenie, zniesmaczenie, żeby nie rzec skandal. 
Współcześni autorowi poszli nawet o krok dalej i kilka lat póżniej Książę znalazł się na liście dzieł zakazanych.  

1 komentarz:

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.