środa, 28 lutego 2018

Zbrodnie i skandale na królewskich dworach - Leslie Carroll

Wydawnictwo Muza, Moja ocena 4,5/6
Książkę podczytywałam fragmentami przez ostatnie 3 tygodnie. Ciekawa, dająca odprężenie, a momentami także zadziwiająca lektura. 
Zbrodnie i skandale na królewskich dworach to opowieść o skandalistach, zbrodniarzach, zwyrodnialcach, rozpustnikach, czarnych owcach w rodzinie i prawdziwych psychopatach.
Jeżeli sądziliście, że wiecie, co oznacza termin psychopata, to gwarantuję wam, iż po lekturze tej książki zmienicie zdanie.
Ciarki przechodzą po plecach, a i oczy otwierają się szeroko, gdy czyta się o ogromnej pomysłowości niektórych postaci historycznych. Człowiek to jednak zadziwiająca istota.
Leslie Carroll zabiera nas w podróż przez kilka stuleci, krajów, dynastii. Autorka w ciekawy sposób opowiada o tytułowych zbrodniach i skandalach (często jedno było ściśle połączone z drugim) począwszy od wieków średnich aż do czasów nam współczesnych.
Do najbardziej znanych postaci z książki należą: Jan Bez Ziemi, Wład Palownik, car Iwan IV Groźny, książę Henryk, Paulina Bonaparte, arcyksiążę Rudolf.
Dzięki lekkiemu językowi (który jednak nie ma nic wspólnego z tabloidowym, jak można by sądzić), wpleceniu w treść sporej porcji anegdot i często bardzo dziwnych historii, książkę czyta się dobrze, a lektura jest na równi rozrywką, jak i spora porcją historycznej wiedzy, której często nie znajdziemy w klasycznych podręcznikach.

Opowieść o każdej z postaci jest osobnym rozdziałem. Dzięki temu lekturę można sobie podzielić na wiele dni i traktować jako przerywnik w czytaniu innych, mniej rozrywkowych pozycji.
Jedno, co zdecydowanie mam do zarzucenia autorce, to fakt, iż zbyt często ocenia swoich bohaterów. Autor tego typu książki, książki historycznej lub do tego miana pretendującej, nie powinien tego robić. Powinny być przedstawione fakty historyczne, okraszone anegdotami, opowieściami, pikantnymi szczegółami, lecz ocena postaci i ich poczynań powinna być pozostawiona każdemu czytelnikowi.
3 komentarze:

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.