poniedziałek, 24 sierpnia 2015

Plan idealny - Michael Crichton

Wydawnictwo Albatros, Ocena 4/6
Recenzja mojego męża.

Michael Crichton, znany na całym świecie pisarz, reżyser, wręcz wizjoner, twórca takich hitów, jak Kula,  Park Jurajski, Ostry dyżur, Twister, Zaginiony świat.
Plan idealny to jego najmniej znane u nas dzieło, a jednocześnie książkowy debiut wydany w 1966 roku. Zarówno fakt, iż jest to debiut Crichtona, jak i rok powstania książki odbijają się wyraźnie na charakterze, stylistyce, klimacie powieści. Delikatnie to ujmując historia i sposób jej przekazania trąca trochę myszką i nie są tak doskonałe jak póżniejsze dzieła Crichtona, ale i tak lektura jest sporą przyjemnością. 
Plan idealny, to opis wydarzeń związanych z genialnym (jak na lata 60. XX wieku) rabunkiem w super nowoczesnym wówczas hotelu. Hotel  leży na wysepce u wybrzeży Hiszpanii. Należy pamiętać, iż Hiszpania w owych czasach była pod uciskiem dyktatury i policyjnego państwa Franco, co jest nie bez znaczenia dla całej historii.
Kto ma być wykonawcą przedmiotowego skoku stulecia? Trzej zręczni bandyci. Ale czy na pewno na tyle dobrzy, żeby plan idealny nie wymagał żadnych korekt, nie wymknął się spod kontroli? Skok zaplanowany jest w najdrobniejszych szczegółach. Wyspa połączona jest z lądem jednym, jedynym niewielkim mostem. A wiadomo, iż w takich przypadkach, los lubi płatać figle, czasami bardzo poważne w swoich skutkach figle. 
Książka jest ciekawym połączeniem sensacji z komedią. Chociaż żaden z gatunków nie przeważa, żaden nie jest potraktowany, tak, jak byśmy to zrobili teraz, pół wieku póżniej, to i tak autorowi należą się brawa, za sposób w jaki stworzył opowieść. Jak na debiutancką powieść, która powstała  w połowie lat 60. XX wieku, bardzo dobra pozycja. 
Smaczku dodają niezwykle ciekawie nakreśleni bohaterowie, którzy w połączeniu z komizmem, ale i grozą niektórych scen sprawiają, iż w trakcie lektury kilkakrotnie uśmiechnąłem się pod nosem. 
Plan idealny, to lektura wymykająca się jednoznacznej ocenie. Jak na czasy, gdy książka powstała, była to z pewnością doskonałą pozycja. Jak na dzisiejsze czasy, z pewnością warto przeczytać. Jednak na kilka spraw należy przymknąć oko i pamiętać, kiedy Crichton napisał Plan idealny oraz, iż był to jego debiut literacki.
Generalnie na spory plus. Polecam.

3 komentarze:

 1. Bardzo lubie Crichtona - tworzy świetny klimat w swoich ksiązkach.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie czytałam tej książki, ale jestem nią zainteresowana :)
  http://gabrysiekrecenzuje.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Niezła powieść jak na debiut. Wszystkie kobiece postaci w tej książce to femme fatales. Daje do myślenia, dlaczego :)

  OdpowiedzUsuń

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.