środa, 25 listopada 2015

Trzydziesta pierwsza - Katarzyna Puzyńska

Wydawnictwo Prószyński i S-ka, Moja ocena 5/6
Trzydziesta pierwsza, to 3. tom świetnej sagi kryminalnej o policjantach z Lipowa. Książki te łączą w sobie elementy klasycznego kryminału i powieści obyczajowej z rozbudowanym wątkiem psychologicznym. Serię o Lipowie pokochałam od 1. tomu.  
Biorąc do ręki Trzydziestą pierwszą z jednej strony (znając wcześniejsze tomy serii) wiedziałam, iż będzie to bardzo dobra lektura, ale z drugiej strony obawiałam się czy i tym razem autorka poradzi sobie z zadaniem. 
Jednak (mimo moich lekkich obaw) Katarzyna Puzyńska po raz kolejny po mistrzowsku wywiązała się z zadania. Książkę czyta się świetnie.
Nie ma sensu streszczanie książki. Napiszę tylko, że ponownie mamy do czynienia z genialnie skonstruowanym kryminałem, którego akcja rozgrywa się w niewielkim miasteczku w latach 80. XX wieku. Atmosfera takiego miejsca w owym czasie była delikatnie to ujmując..klaustrofobiczna, duszna. Jeżeli dodamy do tego zbrodnię, próbę dojścia do prawdy, tajemnice skrywane przez mieszkańców, mamy świetną lekturę z doskonałym materiałem poglądowym w zakresie zjawisk psychologiczno-socjologicznych.

Z lekturą tego tomu, tak mimowolnie, idealnie wpasowałam się w okres przedświąteczny. Bowiem w Lipowie (miejscu, gdzie rozgrywa się akcja kolejnych tomów serii) także zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, jest cudowny klimat, wszystko pachnie sosnowym igliwiem, a w kościele śpiewa się kolędy. Obrazek niczym z najcudowniejszych marzeń. 
Jednak w tej przysłowiowej beczce miodu jest także łyżka dziegciu. Do wsi za kilka dni ma wrócić po 15-letnim pobycie w wiezieniu, zwyrodniały morderca, który był m.in. sprawcą tragicznego w skutkach pożaru. Wszyscy mieszkańcy czekają w niepokoju. 
To na co podświadomie czekała cała wieś, niesamowicie tragiczne wydarzenie, jakby deja vu, ma miejsce dzień przed Wigilią. A to dopiero początek. We wsi pojawia się bowiem także wiele innych zagrożeń, jak chociażby sekta.
Trzydziesta pierwsza, to doskonale skonstruowana, przemyślana i genialnie prowadzona powieść psychologiczno-społeczna i kryminał w jednym. Autorce niezwykle zręcznie udało się połączyć dwa tragiczne wydarzenia z przeszłości z frapującą i umiejętnie podkręcaną akcją rozgrywającą się we współczesnym Lipowie. 
Poza tym Puzyńska w mistrzowski sposób wprowadza sporo wątków, podsuwa czytelnikowi liczne, jak się okazuje błędne tropy i generalnie przez całą książkę nie daje czytelnikowi ani chwili oddechu, zmusza do ciągłej lektury i do wysilania szarych komórek. 
Trzydziesta pierwsza (podobnie, jak inne tomy serii) to świetna lektura, którą szczerze polecam zarówno wielbicielom kryminałów, jak i miłośnikom świetnie skonstruowanych powieści z ciekawym wątkiem obyczajowym i socjologicznym.  


3 komentarze:

  1. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.