poniedziałek, 2 listopada 2015

Trzynaście powodów - Jay Asher

Wydawnictwo Rebis, Moja ocena 5/6
Niezbyt gruba, świetnie napisana książka, którą czyta się w kilka godzin.
Pewnego dnia Clay otrzymuje dziwną przesyłkę, 7 kaset magnetofonowych. Ich nadawcą jest jego koleżanka -  Hannah, która jakiś czas temu popełniła samobójstwo. Na tych kasetach nagrała swoiste wyznanie. Jest nim 13 powodów, dla których targnęła się na własne życie. 
Już sama taka przesyłka dołuje, ale wyboraźcie sobie, co musi czuć osoba, która na jednej z kaset słyszy, iż to z jej powodu koleżanka posunęła się do ostatecznego kroku. To właśnie usłyszał Clay. Hannah zza grobu, za pomocą nagrań na taśmach, poinformowała go, iż jest on jednym z powodów jej śmierci..
Ale Clay to nie jedyny powód śmierci Hannah. Za pomoc nagrań Hannah kieruje się także do 12 innych osób, które jej zdaniem przyczyniły się do jej  śmierci. 
Każda z tych osób ma coś na sumieniu. Clay zapoznaje się z nagraniami, poznaje historię wszystkich osób i.... a tego to już nie zdradzę. Zachęcam za to do sięgnięcia po książkę. 
Trzynaście powodów, to debiut literacki Jaya  Ashera i to doskonały debiut. Akcja rozgrywa się w środowisku licealistów. poznajemy problemy, dzień codzienny, życie młodych ludzi. Często ich problemu, o których opowiada autor mogą nam się wydawać błahe, bez znaczenia, wyolbrzymione. Jednak pod płaszczykiem tak błahych z pozoru sprawa, autor pokazuje nam, iż niezależnie od wieku, każdy może potrzebować pomocy, tylko wielokrotnie nie zauważamy tego, lekceważymy delikatne objawy, a często z pozoru błahe gesty są rozpaczliwym wołaniem o pomoc. 
Z pozoru ta książka może wydawać się lekko infantylna, naiwna. Jednak to tylko pozory. Asher stworzył bowiem doskonałą, pełną głębi i ważnych kwestii opowieść. Ta opowieść, historia wymyślonej Hannah daje czytelnikowi niezły emocjonalny wycisk, choć niepozorna okładka i lakoniczny opis na okładce zupełnie tego nie zapowiadają. 
Koniecznie musicie przeczytać Trzynaście powodów. 

2 komentarze:

  1. Mam w planach tę książkę, dlatego cieszę się, ze tak pozytywnie ją oceniasz.

    OdpowiedzUsuń

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.