poniedziałek, 16 listopada 2015

Telegram konsula Blooda

Wydawnictwo Czarne, Ocena 6/6
Recenzja mojego męża.
Telegram konsula Blooda, to pierwsza szczegółowa analiza zaangażowania Stanów Zjednoczonych w konflikt między Pakistanem Zachodnim a Wschodnim w 1971 roku, w rezultacie którego kilkaset tysięcy Bengalczyków straciło życie, a około 10 milionów musiało ratować się ucieczką do Indii. 
Tytułowy konsul Blood, to właściwie Archer Blood,  konsul generalny USA w Dhace, sumienny, pracowity, spokojny człowiek, który chciał porządnie wykonywać swoją pracę, a przed którym życie i zawirowania historyczno-polityczne postawiły nie lada wyzwanie. 
W nocy z 25 na 26 marca 1971 roku armia pakistańska rozpoczęła bezlitosna rozprawę z Bengalczykami na całym terenie ówczesnego Pakistanu Wschodniego (dzisiejsze tereny Bangladeszu). W okolicy konsulatu USA zastrzelono tej nocy wiele tysięcy osób, wiele spalono żywcem. Blood większość z tych okropieństw widział i nie potrafił się z nimi pogodzić. Wielu zabitych było jego znajomymi. Blood postanowi sprawozdanie z tego koszmaru przekazać do Waszyngtonu. Opisał i udokumentował ogrom bengalskiej rzezi. 
Szokuje ogrom dokonanej na bengalskiej ludności masakry, szokują opisy Blooda, niezwykle szczegółowe, drobiazgowe, relacjonujące wszystko z laboratoryjna wręcz precyzją. Zdumiewa, zastanawia także to, co wydarzyło się po wysłaniu sprawozdania do Waszyngtonu. Blood był pewien, na 100% pewien (wszak w cywilizowanym świecie jakieś normy obowiązują), iż USA pomogą mordowanej ludności, podejmą kroki w celu zaprowadzenia ładu, pokoju, porządku w Pakistanie Wschodnim.  Konsul nie zdawał sobie jednak sprawy z tego, iż USA sprzymierzyły się z zabójcami, aktywnie i świadomie wspierały morderczy reźim dokonywane zbrodnie na bengalskiej ludności.
Okrucieństwo, o którym pisze Bass było i jest niezwykłe. Historycy, osoby badające zbrodnie na ludzkości szacują je na poziomie zbrodni w Rwandzie.  
Opierając się na wcześniej nieznanych taśmach z Białego Domu, niedawno odtajnionych dokumentach i własnym rozległym dziennikarskim śledztwie, Gary Bass autor niniejszej książki odkrywa zdumiewające fakty na temat kontrowersyjnej polityki zagranicznej USA epoki Richarda Nixona i Henry’ego Kissingera.
Zachęcam do lektury tej niezwykłej, poruszającej, tak potrzebnej książki.
Książka znalazła się w finale Nagrody Pulitzera w kategorii literatura faktu, otrzymała m.in. Nagrodę im. Lionela Gelbera, Nagrodę Literacką im. Arthura Rossa, Nagrodę Literacką im. Roberta H. Ferrella oraz Nagrodę Literacką im. Bernarda Schwartza przyznawaną przez Towarzystwo Azjatyckie w Nowym Jorku. Została też uznana za jedną z najlepszych książek roku przez „The Economist”, „Financial Times”, „The New Republic”, „The Washington Post”, „Kirkus Reviews” oraz „The New York Times”.

Za książkę dziękuję Księgarni Internetowej Platon (klik) 

1 komentarz:

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.