poniedziałek, 6 maja 2019

Leningrad. Dzienniki z oblężonego miasta - Alexis Peri

Wydawnictwo Znak, Moja ocena 6/6
Leningrad. Dzienniki z oblężonego miasta to pozycja ze wszech miar wyjątkowa.
Tragedię Leningradu, oblężenia miasta w czasie II wojny światowej przez wojska niemieckie, które trwało 2,5 roku od 8 września 1941 do 27 stycznia 1944 roku i pochłonęło około 1,5 miliona ofiar po stronie radzieckich mieszkańców miasta, zna chyba każdy. Jednak na rynku wydawniczym od jakiegoś czasu brak było nowych, ciekawie i w pełni omawiających to wydarzenie publikacji.
Alexis Peri swoją książką wypełnia tę lukę.
Książka jest wyjątkowa z wielu względów. Jednak najważniejszym jest fakt, iż autorka do stworzenia treści wykorzystała 125 niepublikowanych dotąd dzienników. Relacje ofiar, które w trakcie blokady przebywały w oblężonym mieście pozwalają spojrzeć na całą sytuację z innej, niespotykanej dotąd perspektywy. To stanowi o wyjątkowości i potędze książki - mini historie, dzieje pojedynczych osób splecionych w jedną, wielką tragedię.
Istotnym jest, iż zapiski te pochodzą od bardzo dużej grupy ludzi, grupy obrazującej najróżniejsze warstwy społeczne i różnorodne grupy wiekowe. Daje to możliwość pełniejszego poznania tragedii mieszkańców Leningradu, utożsamienia się z ich nieszczęściem, biedą, głodem, śmiercią, beznadzieją. 
Większość zapisków urywa się w różnych okresach wiosny 1942 roku, kiedy to spora grupa mieszkańców została ewakuowana z miasta.
Zapiski z dzienników są mniej lub bardziej osobiste. Jedno je łączy, przechodzenie z dnia na dzień, z miesiąca na miesiąc w większe stadium rezygnacji, dehumanizacji piszącego i jego otoczenia. Zachowanie ludzi, zmiany w nich zachodzące są najciekawszym elementem tej książki. Nie da się tego opisać w 2-3 zdaniach. Trzeba przeczytać książkę, poznać relację świadków, ofiar. Zaskakująca, a jednocześnie do przewidzenia relacja, która ukazuje kolejne etapy człowieczeństwa i tego do czego w sytuacji ekstremalnej zdolny jest człowiek.
Leningrad. Dzienniki z oblężonego miasta to wyjątkowa, poruszająca i na bardzo długo pozostająca w pamięci książka. Gorąco zachęcam do lektury, bolesnej, trudnej, pouczającej i niezwykle zmuszającej do myślenia.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.