środa, 19 maja 2021

Malowane henną - Alka Joshi

 

Wydawnictwo Rebis, Moja ocena 5,5/6
Wspaniała, zachwycająca i zmuszająca do myślenia książka.
Przebogaty, niezwykle barwny, ale i poruszający i szokujący obraz życia w Indiach, portret kobiety, która....
Indie to niezwykły, rozległy, bogaty w kolory, kulturę, ale i łamanie praw człowieka, nędzę, podziały klasowe kraj. Każda książka dot. Indii niezwykle mnie porusza. Nie inaczej było i w tym przypadku.
Akcja rozgrywa się w latach 50. XX wieku w północno-zachodnich Indiach, w Dźajpurze. Bohaterką jest Lakshmi, hennistka, która na ciałach ludzi tworzy zachwycające, wyjątkowe wzory, obrazy malowane henną.
Lakshmi pracuje głównie dla bogatych, zamożnych, żyjących jakby w innym świecie kobiet. Jest dobrze opłacana, a możliwość przebywania w świecie wyższych kast, zamożnych kobiet daje jej wyjątkową i niedostępną dla większości obywateli Indii szansę zobaczenia, poznania czegoś nowego, innego.
Lakshmi nie tylko tworzy zachwycające wzory. Ona także wysłuchuje, jest powiernikiem, doradcą bogatych. Zdaje się, iż żyje się jej idealnie, lepiej niż większości osób z jej kasty, środowiska. Ale czy tak jest na pewno? Szybko okaże się, iż nie. Kobieta skrywa bowiem wiele sekretów. Tylko z pozoru, na zewnątrz jest nieskomplikowana, szczęśliwa, zadowolona. Prawda jest inna.
Lakshmi chroni swoje sekrety z narażeniem życia. Nikt nie może ich poznać. Środowisko w Indiach, ludzie tam żyjący są inni od nas Europejczyków. Społeczeństwo kastowe jest hermetyczne. Wystarczyłoby, ze ktoś pozna choćby fragment sekretów Lakshmi, a cały jej świat, tak misternie zbudowany, runąłby niczym domek z kart.
Co z tego wyniknie? Jak potoczą się losy Laksmi? Tego dowiecie się z lektury tej niezwykłej, poruszającej i bardzo barwnej opowieści.
Malowane henną to barwna, zachwycająca, ale i w wielu miejscach szokująca opowieść, przez którą czytelnik wręcz mknie i nie chce zatrzymywać się nawet na moment.
Opowieść jest co prawda fikcyjna, ale jestem przekonana, iż mogłaby przydarzyć się w każdym momencie. Społeczeństwo kastowe w Indiach jest nadal w XXI wieku niezwykle silne, a życie w tym kraju bardzo trudne, szczególnie dla kobiet.
Malowane henną to nie tylko poruszająca opowieść o życiu kobiety w Indiach, ale także jakby książka -protest, emancypacyjna opowieść, głośny krzyk kobiet.
Alka Joshi oczarowuje, zachwyca, porusza. Niewiarygodne, że jest to jej debiut pisarski. Gorąco polecam.

 

2 komentarze:

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.