Wydawnictwo Agora, Moja ocena 5,5/6
Paweł Goźliński stworzył doskonałą, niezwykle wciągającą opowieść o starszym, ale mniej znanym bracie Józefa Piłsudskiego.
Historia Bronisława Piłsudskiego wciąga już od pierwszych stron.
Był starszy od Józefa o trzynaście miesięcy.
Śledzimy losy bohatera od narodzin poprze dorastanie, rywalizację z bratem, studia, nieudany zamach na życie cara, wymierzenie kary śmierci i jej zamianę na 15 lat zesłania.
Na Sachalinie, który dla każdego człowieka był piekłem, Bronisław spędził dużo więcej czasu niż okres wygnania. Poznając lud Ajnów wykonał ogrom pracy. Póżniej przebywał w Japonii. Ukazanie wykonanej przez bohatera pracy, efektu zesłania i odseparowania. to dla Goźlińskiego pretekst do zaprezentowania zdecydowanie czegoś więcej, czegoś naprawdę ważnego, ponadczasowego.
Pierwsza kwestia to mieszkanie u Ajnów, kultura, życie tego plemienia. Bronisław wykonał kawał porządnej roboty żeby światu ich przybliżyć.
Pobyt w Japonii, długotrwały, brzemienny w skutki. Do dzisiaj żyją w tym kraju potomkowie Bronisława.
Poza tym kwestia samego Bronisława, jego uczuć, przeżyć, wyobcowania, tego jak się zmieniał. Wszak zesłano go w XIX wieku, a do Europy poprzez USA powrócił w innym świecie, w XX wieku, w innych czasach. Powrót do Europy nie był łatwy. Wiązało się to z tęsknotą, koniecznością opuszczenia ludzi, których poznał jak nikt inny i prawdziwie pokochał. Rozdarta dusza, rozterki, wyobcowanie tam i tu towarzyszyły Bronisławowi nieomal przez całe życie.
Autor bazując na autentycznych wydarzeniach stworzył poruszający portret niezwykłego człowieka, który nieomal ociera się psychologiczną wiwisekcję. Ukazał zmiany, jakie w nim zachodziły, marzenia, tęsknotę, udrękę bycia wyobcowanym, asymilację i jej brak. Poruszający obraz.
Akan to także wizerunek rodziny, przemian w niej zachodzących, radości i smutków. W całość niezwykle zręcznie wplecione są elementy polskiej i światowej historii.
Całość została po mistrzowsku połączona. Dzięki temu powstała niezwykła, poruszająca, zmuszająca do myślenia powieść.
Akan ma jeszcze jeden atut, przybliża postać prawie u nas nieznaną. Praktycznie wszyscy kojarzą (mniej lub bardziej) Józefa Piłsudskiego. Mało kto słyszał o jego bracie.
Bronisław Piłsudski jest dzisiaj postacią trochę zapomnianą, mało znaną. A szkoda. Warto przeczytać tę książkę, warto go poznać. Niezwykły człowiek. Poruszający portret wybitnej, wyjątkowej jednostki.
Dobra książka jest jak alkohol - też idzie do głowy. (Magdalena Samozwaniec)
Strony
- Strona główna
- Przeczytane w grudniu 2011r. i 2012r.
- Przeczytane w 2013r.
- Przeczytane w 2014 r.
- Przeczytane w 2015r.
- Przeczytane w 2016 r.
- Przeczytane w 2017 r.
- Przeczytane w 2018 r.
- Przeczytane w 2019 r.
- Przeczytane w 2020 r.
- Przeczytane w 2021 r.
- Przeczytane w 2022r.
- Przeczytane w 2023 roku
- Przeczytane w 2024 roku
Nie słyszałam wcześniej o tej książce, ale bardzo dobrze się zapowiada. 😊
OdpowiedzUsuńZapowiada się ciekawa pozycja wydawnicza. Szczególnie, że przybliża odległe kraje świata.
OdpowiedzUsuń