piątek, 1 marca 2019

Punkt widzenia - Małgorzata Rogala

Wydawnictwo IV Strona, Moja ocena 5/6
Punkt widzenia to 6. tom bardzo dobrej, wciągającej serii przygód pary policjantów Agaty Górskiej i Sławka Tomczyka. Jeżeli nie znacie wcześniejszych tomów, to bez obaw, autorka tak prowadzi akcję, takie szczegóły z wcześniejszych tomów umieszcza w fabule, że ani przez moment nie poczujecie się zagubieni. 
Tym razem akcja toczy się wokół porwania i zabójstwa nastoletniej córki znanego i kontrowersyjnego sędziego. Czy okrutny gwałt i zabójstwo mają związek z kontrowersyjny wyrokiem sprzed lat? Wtedy sędzia zastosował najniższy z możliwych wymiar kary w głośnym procesie o gwałt. W sieci i mediach aż huczało od komentarzy. Niejeden życzył sędziemu, żeby to jego żona albo córka były na miejscu ofiary. Czy tak się rzeczywiście stało? Czy mord i gwałt na córce przedstawiciela prawa są zemstą za tamten wyrok?
Górska i Tomczyk mają przed sobą trudne śledztwo. Całość komplikuje fakt, iż chodzi o rodzinę sędziego. Wszyscy patrzą im na ręce. Dodatkowo dochodzą problemy osobiste policjantów. Jedno jest pewne, w tej części serii dzieje się, oj dzieje.
Rogala w przeciwieństwie do poprzednich tomów w Punkcie widzenia nacisk położyła na kwestie dochodzeniowe, mrok świata zabójcy, komplikacje wewnątrz wymiaru sprawiedliwości. Mniej miejsca autorka poświęciła prywatnemu życiu pary policjantów. Nie znaczy to, iż zrezygnowała z opisywania prywatnych perypetii Górskiej i Tomczyka. Po prostu nacisk położony jest na mrok zbrodni i wszystko, co temu towarzyszy.
Sporo miejsca autorka poświęca także kwestiom etycznym, orzekaniu przez sędziów, ich przygotowaniu do pracy, odpowiedzialności za takie, a nie inne wyroki.  
Duży nacisk położony jest także na internet, jego moc oddziaływania, odpowiedzialność ludzi za ich wpisy w sieci i następstwa, jakie mogą zaistnieć w życiu realnym po konkretnie ukirunkowanych internetowych komentarzach, po hejcie wobec konkretnych osób.
Poruszając te konkretne kwestie Rogala idealnie wpisuje się w realia świata, który nas otacza i sprawia, iż czytelnik ma co przemyśleć.
Czyta się doskonale. Akcja jest wartka i nieomal gęsta od samego początku. Polecam.

3 komentarze:

  1. Muszę wreszcie przeczytać coś spod pióra tej autorki. 😊

    OdpowiedzUsuń
  2. Czytałam początkowe tomy tej serii i autorka ma bardzo lekki styl, pisze wciągająco i stworzyła sympatyczny duet bohaterów. Dobrze, że kolejna część trzyma poziom. A temat internetu i jego wpływu na życie jest bardzo na czasie. Podoba mi się, że autorka skupiła się na kwestiach dochodzeniowych - to zawsze mnie bardzo interesuje.

    OdpowiedzUsuń
  3. Podejrzewam, że ksiązka spodobałaby się mojemu Ślubnemu, który ostatnio katuje mnie serialami policyjnymi, których mnóstwo pojawiło się na róznych telewizyjnych kanałach.

    OdpowiedzUsuń

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.