czwartek, 6 lutego 2025

Błękitni - Maria Rodziewiczówna

 



Wydawnictwo MG, Moja ocena 5,5/6
Błękitni to książka, która wprowadza czytelnika w świat polskiej arystokracji i ziemiaństwa. Autorka ukazuje przede wszystkim dramatyczne przemiany jednostki, moralne wartości i refleksję nad życiem oraz rolę człowieka w społeczeństwie. Jest to powieść, która łączy romantyzm z ciekawym spojrzeniem na ludzką naturę. Rodziewiczówna, jak żadna inna pisarka ukazuje walkę bohaterów o odnalezienie siebie w świecie pełnym sprzeczności, zasad i oczekiwań.
Fabuła książki koncentruje się wokół młodego księcia Leona, zwanego Lwem, który po tragicznej śmierci swojego starszego brata nieoczekiwanie otrzymuje tytuł i ogromny majątek. Nieprzygotowany do pełnienia tak odpowiedzialnej roli, młody książę pogrąża się w apatii i bierności. Nie potrafi on odnaleźć sensu w nowym życiu. Jego postawa może wzbudzać początkowo współczucie, ale również irytację. Bohatera otacza bogactwo, ma wszystko. Jednak brak mu poczucia celu i siły, by wziąć odpowiedzialność za swoje życie i ludzi, którzy na niego liczą. Dopiero wstrząs wytrąca go z tej wewnętrznej stagnacji. Pozwala mu on odzyskać wiarę w siebie i w ludzi, a także ponownie zrozumieć sens swoich działań.
Znaczącą rolę w tej metamorfozie odgrywa przyjaźń i miłość. W powieści miłość nie jest jednak tylko uczuciem romantycznym. Jest to siła, która wspiera, a także stawia przed bohaterem moralne wyzwania. Uczy go ona, jak unikać błędów, które mogłyby zniszczyć jego życie i życie innych. W ten sposób miłość staje się nie tylko siłą uczuciową, ale także moralnym kompasem. Ta busola pozwala Leonowi odnaleźć właściwą drogę. Wiem, brzmi patetycznie, ale to pozory. Książki Marii Rodziewiczówny są wyjątkowe i uniwersalne. Bardzo je cenię za język i ponadczasowe wartości. Inną cenną cechą są wspaniale nakreślone psychologiczne portrety bohaterów.
Rodziewiczówna, znana z głębokiej wiary w ludzki charakter i moralność, poprzez postać księcia Leona przekazuje czytelnikowi wartości, które były jej bliskie przez całe życie. Chodzi m.in o lojalność, przyzwoitość czy poczucie odpowiedzialności za innych. One są filarami całej powieści. W świecie pisarki to właśnie cnoty i moralne zasady decydowały o przyszłości jednostki oraz o losie społeczeństwa. Wiara w dobro ludzkiej natury jest fundamentem, na którym opiera się cała historia.
Pod względem stylu, książka jest pełna klasycznego dla Rodziewiczówny piękna słowa, pełnego emocji, ale i szacunku dla tradycji i człowieka. Z jednej strony jest to powieść o polskich wartościach i kulturze, z drugiej to uniwersalna opowieść o ludzkich doświadczeniach, które nie starzeją się z upływem czasu. Pewne kwestie są wiecznie aktualne.
Błękitni to książka, która zarówno relaksuje, jak i skłania do refleksji nad ludzką naturą. To także doskonała lektura dla tych, którzy pragną zanurzyć się w świat pełen emocji, moralnych wyborów i pięknych wartości, które nie tracą na znaczeniu, niezależnie od epoki. Polecam.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.