Wydawnictwo HarperCollins Polska, Moja ocena 5,5/6
Doskonała, porządnie opracowana merytorycznie opowieść o dwóch słynnych obrazach Rembrandta. Dziewczyna w ramie obrazu i Uczony przy pulpicie, obrazy znane, pożądane, o których od wielu, wielu lat było głośno.
Nie bez kozery tworzący w XVII-wiecznej Holandii Rembrandt jest jednym z największych artystów wszech czasów.
Często zmieniały one właścicieli. Wszystko skończyło się w 1994 roku. Wtedy to Karolina Lanckorońska podarowała obrazy Zamkowi Królewskiemu w Warszawie. Wspaniały, wyjątkowy dar.
Jak do tego doszło, że te obrazy znalazły się w posiadaniu rodziny Lanckorońskich Jakie były ich dzieje na przestrzeni wcześniejszych lat?
Na te i wiele innych pytań odpowiedzi próbuje udzielić autorka książki, Gerdien Verschoor, znana holenderska historyk sztuki. Udało jej się stworzyć fascynującą opowieść, która bardzo zręcznie i niezwykle płynnie łączy dzieje Rembrandta, jego obrazów z zagmatwanymi losami Polski i dziejami rodu Lanckorońskich. Autorka śledzi losy obrazów od 1641 roku, kiedy powstają w amsterdamskiej pracowni Van Rijna, po współczesność, gdy zawisły w Zamku Królewskim w Warszawie. Fascynująca, bardzo skomplikowana i nieoczywista historia, w którą są wmieszane większe i mniejsze historie, krajów, narodów i ludzi.
Co cenne, dla autorki, Holenderki, nie jest najważniejszy Rembrandt, nie są najważniejsze jego dzieła. Badaczka na równi postawiła malarza, jego obrazy i Karolinę Lanckorońską oraz historię Polski.
Każdy z tych tematów, sam w sobie jest fascynujący. Gdy się je połączy w ciekawy sposób, doda do tego sporą porcję bardzo ciekawych informacji, anegdot, merytorycznej wiedzy i całość napisze zręcznym piórem, powstaje naprawdę dobra, pochłaniająca czytelnika książka. Uzupełnieniem jest przebogata bibliografia, która pozwala osobom zainteresowanym poszerzyć swoją wiedzę.
Wiele się po tej lekturze spodziewałam. Jednak nawet przez moment nie spodziewałam się, że to będzie tak doskonała pozycja. Jestem pewna, iż dzięki tej książce wiele osób spoza Polski pozna zawiłą historię Polski, dowie się o rozbiorach, kolekcji ostatniego króla Polski, poszerzy swoją wiedze dotycząca niemieckiej okupacji w czasie II wojny światowej. Świetna, niezwykle wartościowa i potrzebna książka. Gorąco polecam.
Może kiedyś się skuszę.
OdpowiedzUsuń