Wydawnictwo Świat Książki, Moja ocena 4,5/6
Autorka niniejszej książki, francuska pisarka Theresa Révay znana jest u nas m.in.z bestselerowej Białej wilczycy. Tym razem Reavy zabiera nas na inny kontynent, do świata luksusu, przepychu i tajemnic Orientu.
Akcja rozpoczyna się tuż po zakończeniu I wojny światowej, gdy w 1918 roku Stambuł znajdował się pod aliancka okupacją. Główną bohaterką jest młoda i niezwykle piękna,a jak czas pokaże także mądra Leyla, której mąż jest sekretarzem sułtana Mehmeta VI.
Naturalnym jest, iż jakakolwiek niewola, okupacja rodzi sprzeciw. Nie inaczej jest i w tym przypadku. Turcy nie mogący znieść niewoli z Zachodu jednoczą się w podziemnej walce. Przyłącza się do nich także Leyla. To dopiero początek tej fascynującej opowieści, którą w niezwykle barwny sposób roztacza przed nami francuska pisarka. Na Leyle czeka wiele niebezpieczeństw. Część z nich związana będzie z konspiracją, do której kobieta przystąpiła. Część to jednak coś zupełnie innego. Na arenie pojawia się bowiem ON i wielka miłość, która zostaje ukazana w najprzeróżniejszych obrazach.:). Trudno byłoby w tak fascynującą opowieść z magią Orientu w tle nie wpleść gorącego, namiętnego uczucia. Ale to nie jedyny rodzaj miłości, który przewija się przez książkową fabułę. Mamy także miłość do ojczyzny, miłość w rodzinie i wiele innych.
Revay udało się tak wszystko wypośrodkować, iż uniknęła zamienienia książki w ckliwe, infantylne i tandetne romansidło. Jej historia nie ma w sobie nic tandetnego. Jest to pełna napięcia, nagłych zwrotów akcji i orientalnego czaru opowieść, którą czyta się w mgnieniu oka.
Cechą charakterystyczną zarówno Białej wilczycy, jak i Na drugim brzegu Bosforu jest doskonałe przygotowanie merytoryczne autorki. Pisarka swoje opowieści snuje na tle wspaniałych miejscowych opisów, które w trakcie lektury zdają się emanować smakami, aromatami, tajemnicami Turcji.
Bohaterowie są doskonale odmalowani, pełni życia, pasji, miłości, ale i nienawiści. Doskonale wpasowują się w nasze wyobrażenie o bliskowschodnich charakterach, temperamentach, zachowaniach.
Dodatkowym atutem jest umieszczenie obok postaci fikcyjnych bohaterów prawdziwych. Dodaje to całej historii niezwykłego realizmu.
Na drugim brzegu Bosforu, to wspaniała opowieść, która jestem o tym przekonana na kilka godzin przykuje was do siebie. Gorąco zachęcam do lektury.
Moja kumpela jest zakochana w Turcji, mieszkała tam kilka lat, zaraziła mnie pasją do tej kultury. Książkę z chęcią przeczytam :)
OdpowiedzUsuńCiekawe jak mi się spodoba :)
OdpowiedzUsuńSeria o Białej wilczycy mnie oczarowała:) Na tę książkę mam wielką ochotę:)
OdpowiedzUsuńMoja teściowa uwielbia tę autorkę, czytała "Biała wilczyca" i "Wszystkie marzenia świata" była zauroczona, ta książka na pewno też przypadła by jej do gustu, ja też chyba się skusze w pierwszej kolejności na "Białą wilczycę" :)
OdpowiedzUsuń