Strony

poniedziałek, 27 października 2014

Kilka nowych nabytków...

..przyjechały do nas w miniony weekend. Jak widać 70% to same grubaski:)
1024 strony!!!

"Autor stworzył dzieło rzetelnością nieustępujące publikacjom naukowym, a jednocześnie nienużące dzięki lekkości pióra właściwego poecie i eseiście. W odróżnieniu od większości prac historycznych, Urbankowski nie skupia się na samej faktografii, choć i ta część budzi uznanie. Owocem jest obfitość mało znanych faktów i szeroko zarysowany kontekst dziejowy.
Arcyciekawe jest ukazanie działalności marszałka w ujęciu filozoficznym i etycznym. To pozwala wejrzeć w moralne dylematy i zrozumieć kontrowersyjne decyzje, które Piłsudski podejmował w swoim burzliwym życiu. Jest przy tym postacią miotaną przez historię i tę historię kreującą. Urbankowski swojego bohatera traktuje z sympatią i zrozumieniem, ale nie jest bezkrytycznym hagiografem. Ta postawa w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych była skuteczną odtrutką na zalew spotwarzających Piłsudskiego publikacji w większości pisanych na polityczne zamówienie.

 912 stron!!!

Monumentalna powieść Olgi Tokarczuk. Blisko tysiąc stron, wiele wątków, postaci, miejsc, które tworzą barwny obraz Polski u progu oświecenia. Refleksyjne dzieło o zakrętach historii decydujących o losach całych narodów. 








 484 strony, chudzinka:)

Czy Stany Zjednoczone można określać mianem imperium? Według amerykańskiego rządu na pewno nie. Oficjalne źródła amerykańskie nie tylko unikają tego słowa jak ognia, ale wręcz otwarcie zaprzeczają. "Ameryka nie była i nie jest żadnym imperium" - miał powiedzieć kiedyś George W. Bush.
Nonsens - odpowiada w swojej błyskotliwej i prowokacyjnej książce Niall Ferguson - nie zaprzeczajmy faktom. Stany Zjednoczone są współczesnym imperium dominującym na rynkach finansowych, eksportującym towary, kulturę, wartości i regulacje prawne, podejmującym zbrojne interwencje z dala od swojego terytorium i posiadającym własne instalacje militarne w większości krajów świata.

400 stron

Autorka głośnych biografii Ireny Sendlerowej kreśli kolejny portret wybitnej działaczki społecznej, która uratowała tysiące ludzkich istnień. Prawdziwa historia Ireny Sendlerowej to poprawiona i uzupełniona wersja poprzednich edycji. Książkę rozpoczyna rozmowa z Janiną Zgrzembską, córką bohaterki, zawierająca wiele nieznanych dotąd informacji na temat prywatnego życia słynnej Matki dzieci Holocaustu. Annie Mieszkowskiej udało się ustalić i sprawdzić kilka faktów pominiętych we wcześniejszych biografiach. Autorka mierzy się z legendą, obala mity i prostuje nieprawdziwe dane. Obecne wydanie wzbogacone zostało o niepublikowane dotąd dokumenty i liczne zdjęcia, także z prywatnego archiwum Janiny Zgrzembskiej. W tomie znalazły się też listy oraz teksty samej Ireny Sendlerowej, które pokazują, jak dbała Ona o pamięć tych, z którymi wspólnie ratowała żydowskie dzieci. Książka ukazuje się w siedemdziesiątą pierwszą rocznicę aresztowania przez gestapo siostry "Jolanty" (taki pseudonim nosiła Irena Sendlerowa w czasie wojny) i siedemdziesiątą drugą rocznicę powstania Żegoty. To wyjątkowa opowieść o tym, że dobro musi zwyciężyć.

 584 strony

Książka Konopnicka, jakiej nie znamy ukazuje życie pisarki począwszy od dzieciństwa w atmosferze powagi, żarliwego patriotyzmu i surowych nauk, poprzez pierwsze próby literackie i dziennikarskie, aż po pełną sukcesów karierę pisarską. Autorka oparła swą pracę na znakomicie dobranych bogatych źródłach, w doskonale wyważony sposób łącząc walory literackie i naukowe. Powstały w ten sposób fascynujący portret nie tylko pozwoli czytelnikom lepiej zrozumieć dzieła poetki, ale też przybliży żywego człowieka - odważną kobietę o szerokich horyzontach, która aktywnie współtworzyła świadomość narodową Polaków w okresie, gdy kraju nie było na mapach.

 472 strony

Czerwony Tybet to realistyczny portret obrosłego legendami kraju. Heroicznego i zastraszonego, stawiającego opór i kolaborującego, pięknego i zaśmierdłego.







 336 stron

Jego piosenki od lat śpiewają najlepsi polscy wokaliści, a wraz z nimi cały kraj. Bez niego Edyta Geppert nie zadebiutowałaby tak wspaniale piosenką "Jaka róża taki cierń", Grażyna Łobaszewska i Staszek Sojka nie odkryliby przed nami, że "Czas nas uczy pogody", a Ryszard Rynkowski nie namawiałby nas, byśmy "Wypili za błędy". Edyta Górniak ze swoim utworem "To nie ja" nie odniosłaby tak spektakularnego sukcesu na konkursie Eurowizji, Andrzej Zaucha nie czarowałby nas swoim "C'est la vie", a Maryla Rodowicz nie powiedziałaby nam, że są wśród nas "Łatwopalni". Nie byłoby też najpopularniejszych przebojów zespołu Kombi, ani "Dyskoteki pana Jacka", na której wychowało się całe pokolenie młodych ludzi.
Książka Jacka Cygana to osobista, sentymentalna podróż w przeszłość. Autor z wdziękiem i humorem opowiada o powstawaniu swoich najlepszych tekstów, tworząc ciekawe portrety najpopularniejszych polskich artystów. Wszystko to składa się na fascynujący obraz długiej epoki w polskiej muzyce.


560 stron

Oscar Progresso siada codziennie w ogrodzie na szczycie góry (uzbrojony w walthera P88, z którym się nie rozstaje), spogląda na Rio de Janeiro i spisuje swoje wspomnienia, po czym skrzętnie upycha je w mrówkoszczelnej kasecie. To, co przeżył, wydaje się nieprawdopodobne: zabójstwo w obronie własnej, pobyt w szpitalu psychiatrycznym, małżeństwo z cudowną milionerką, rozwód z okrutną milionerką, obrabowanie największego banku na świecie, dwukrotne zestrzelenie przez Luftwaffe, rozmowy z papieżem w stylu: "cześć, właśnie się do ciebie wybieraliśmy", oświadczyny po pięciu minutach znajomości i ślub z trzykrotnie młodszą Brazylijką... Aż trudno uwierzyć, że największy wpływ na życie tego ekscentrycznego Amerykanina miała... kawa, "siła nieczysta", z którą obsesyjnie walczy.

208 stron

Książka w ścisłym finale National Book Award, najważniejszej amerykańskiej nagrody literackiej. Wciągająca narracja, znakomity, stylizowany na dziecięcy język. Poruszająca opowieść o woli przetrwania. Oparta na faktach, ale fabularyzowana historia 11-letniego chłopca, Arn Chorn Ponda, który trafia do obozu pracy, gdy rządy przejmują Czerwoni Khmerzy. U schyłku ich rządów chłopiec trafia do oddziałów Khmerów, skąd udaje mu się uciec do tajskiego obozu uchodźców i wreszcie stamtąd - w wieku  15 lat - do USA.

14 komentarzy:

  1. Ile super książek :) Największą chęć miałabym na ,,Czerwony Tybet" !:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Całkiem ładny stosik. Chętnie sięgnęłabym po "Życie jest piosenką".

    OdpowiedzUsuń
  3. Mnie ciekawi biografia Pana Jacka Cygana.

    OdpowiedzUsuń
  4. Fajny stos.Lubię grubasy.Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  5. Kilka? Toż to ogromne stosisko! Miłego czytania, pozdrawiam. :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Miłego czytania, same opasłe tomy :D

    OdpowiedzUsuń
  7. Życzę miłej lektury i czekam na recenzje :)

    OdpowiedzUsuń
  8. ,,Kolosa" bym sobie darowała, ale resztę bardzo chciałabym przeczytać.

    OdpowiedzUsuń
  9. Marka Helprina zazdroszczę. Przyjemnej lektury :)

    OdpowiedzUsuń

  10. Ciekawa jestem książek Helprina, a jak tylko skończę to, co teraz czytam, zabieram się za "Życie jest piosenką" ;)

    OdpowiedzUsuń
  11. W sumie razem daje to multum stron zadrukowanych.
    Ale jak czytanie sprawia przyjemność to i liczba do czytania nie przeraża.

    OdpowiedzUsuń

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.