Wydawnictwo Prószyński i S-ka, Moja ocena 5/6
Kolejna doskonała powieść Jodi Picoult, kolejna chwytająca za serce i sprawiająca, iż książkę wręcz się połyka.
Tym razem autorka opowiada losy kilkorga ludzi. Są to osoby, których nic nie łączy. Jak się okaże... do czasu. W obliczu zagrożenia ci z pozoru obcy dla siebie ludzie, łączą się żeby podjąć wspólną walkę.
Z drugiej strony mamy problem, który dotyka miliony kobiet na całym świecie bez względu na pochodzenie, kolor skóry, majątek. Wiele staje przed takim dylematem, dla wielu to najcięższa decyzja w życiu. Do tego dochodzi męźczyzna z bronią. Co z tego wyniknie?
To nie jest książka będąca kwestionariuszem - jesteś za czy przeciw aborcji. Nie jest to też opowieść o tym, czy taka decyzja jest trudna czy prosta. To opowieść o losach kilku osób, które pewnego dnia stanęły przed takim wyborem, zostały zmuszone różnymi powodami do jego dokonania.
Picoult nie osądza, nie wygłasza morałów, po prostu opowiada nam kilka historii. Ukazują one, że nic nie jest tak proste jak się wydaje, że nic nie jest tylko białe albo czarne.
Autorka stawia też kilka pytań, na które w zależności od tego kogo zapytamy, uzyskamy różną odpowiedź. Przykładem może być choćby takie pytanie: Jak to możliwe, że chwila rozpoczęcia życia aż tak różni się w zależności od punktu widzenia?
Ważny, trudny temat przyobleczony w obyczajowo-społeczno-psychologiczną beletrystykę i bardzo zręcznie ukazany.
Jodi Picoult po raz kolejny podejmuje tematykę trudną, bolesną, wzbudzającą skrajne emocje. Autorka wręcz mistrzowsko gra na emocjach osoby czytającej książkę. Robi to przy tym inaczej, nie jątrząc, nie wdając się w dyskusję, a jednocześnie stawiając przed czytelnikiem pytania, dylematy. Nawet osoby, które do tej pory nie miały zdania na temat aborcji, sięgając po Iskrę światła zaczną sobie zadawać pytania, zastanawiać się nad wieloma kwestiami. Bardzo dużo emocji i przemyśleń. Polecam.
Na pewno przeczytam tą książkę, bo jest to jedna z moich ulubionych zagranicznych autorek. 😊
OdpowiedzUsuńSwojego czasu zaczytywałam się w książkach tej autorki właśnie ze względu na kontrowersyjne i trudne tematy oraz na dopracowaną warstwę społeczno-obyczajową. Jej powieści zawsze skłaniały mnie do refleksji i wywoływały masę emocji.
OdpowiedzUsuńPodobnie jak koleżanka powyżej, cenię autorkę za warstwę społeczno - obyczajową. Nad jej książkami zawsze trzeba się pochylić. Do przeczytania.
OdpowiedzUsuńWydaje mi się, że jest to książka potrzebna w Polsce, jako nowe spojrzenie na sprawę, nie daje gotowych odpowiedzi, ale daje do myślenia. Jak to Jodi
OdpowiedzUsuńCała Picoult...
OdpowiedzUsuń