Wydawnictwo Marginesy, Moja ocena 5/6
Astrid Lindgren kojarzy chyba każdy. To jedna z najbardziej lubianych przez dzieci autorek ich bajek, opowieści. Autorka m.in. Pippi Pończoszanki, Dzieci z Bullerbyn, Detektywa Blomkvista i wielu innych książek odniosła wielki sukces pisarski. Na przestrzeni lat udało jej się zebrać większość literackich nagród. Jednak początki jej życia i kariery nie były łatwe.
Urodzona w 1907 roku na szwedzkiej wsi w wieku 18 lat zaszła w nieślubną ciąże, a jakby tego było mało nie dążyła do ślubu. Ba ona nie chciała mieć z ojcem dziecka nic wspólnego. Była polowa lat 20. XX wieku, skandynawska wieś. Nic dziwnego, że takie postępowanie Astrid wywołało wielki skandal. Jak pisze autorka biografii: (...) całe Vimmerby było wstrząśnięte bardziej niż wtedy, gdy Gustaw Waza odebrał miastu prawa miejskie. Z tego powodu przyszła pisarka musiała szukać szczęścia w Sztokholmie. Dziecko urodziła jednak w stolicy Danii w (...) jedynym szpitalu w Skandynawii, gdzie odbierano porody bez informowania o tym biura ewidencji ludności czy innych władz.(...)
Astrid uczy się, pracuje, a w międzyczasie rodzi kolejne dziecko. Wybucha II wojna światowa. To wydarzenie wywarło na Astrid trak wielki wpływ, że zaczęła pisać dziennik czasów wojny, w którym zapisuje wszystko co z okresem wojennym związane, w tym także wszystkie swoje przemyślenia. Astrid tworzy także swoją pierwszą książkę. Co ciekawe i zadziwiające, pierwsze próby nawiązania współpracy z wydawnictwami były nieudane. Wszystkie powieści Astrid są odrzucane. Także te, które za kilka lat odniosą światowy sukces.
Debiutancka powieść ukazała się w 1944 roku i nosiła tytuł Zwierzenia Britt-Marii. Pod koniec tego roku zaczęła powstawać książka o przygodach niesamowitej rudowłosej Pippi, a w kolejnych latach inne niesamowite książki. Chociaż przeznaczone dla dzieci, moim zdaniem dzieła Astrid Lindgren są ponad podziałami wiekowymi. Czytając książkę Margarety Strömsted miałam wrażenie poznawania osoby dorosłej, dojrzałej, a jednak bez ustanku przebywającej w świecie dzieci, dążącej do zachowania w umyśle najwspanialszych, najbardziej idylicznych lat życia.
Astrid Lindgren otrzymała za swoją twórczość wiele nagród. Najbardziej utkwiło mi w pamięci wręczenie w 1999 roku miana Szwedki Stulecia i komentarz Astrid: Przyznaliście nagrodę osobie bardzo starej, na wpół ślepej, na
wpół głuchej i całkowicie postrzelonej. Musimy uważać, żeby to
się nie rozniosło.
Astrid Lindgren jest bez wątpienia najbardziej znaną pisarką dla dzieci na świecie. Zmarła 28 stycznia 2002 roku w Sztokholmie. Zachęcam do lektury opowieści o życiu tej niezwyklej, odważnej kobiety. Margaret Stromsted udało się stworzyć arcyciekawą, poruszającą, wzruszającą i w wielu momentach wywołującą uśmiech na twarzy opowieść. Co cenne, mimo wielu trudnych momentów w życiu Astrid, dyskusyjnych decyzji, autorka książki o niej nie posunęła się do ich rozkładania na czynniki pierwsze czy analizowania. ot po prostu napisała o nich. I bardzo mi się to spodobało. Stworzyło to wspaniałą książkę i opowieść o wielkiej kobiecie i pisarce bez jątrzenia, grzebania w przysłowiowych trupach w szafie i szukania taniej sensacji.
Zachęcam do lektury.
Cieszę się już na lekturę tej książki, bo na mnie czeka. Cieszy także jej wysoka ocena, to dla mnie postać magiczna:)
OdpowiedzUsuń