Strony

piątek, 19 grudnia 2014

Styczniowe zapowiedzi Świata Książki


Diabelskie obietniceKolejny doskonały kryminał niemieckiego autora. Mój mąż bardzo je lubi.
Korupcja i handel ludźmi wśród frankfurckiej elity
Do gabinetu psycholożki Vereny Michel wpada przerażona Mołdawianka, Maria. Dziewczyna przetrzymywana w starej willi i zmuszana do prostytucji cudem ucieka oprawcom. Psycholożka prosi o pomoc swoją przyjaciółkę, adwokatkę Ritę Hendriks. Krótko potem Rita zostaje zamordowana.
To sprawa dla bardzo zaangażowanej policjantki, Julii Durant, która w trakcie śledztwa szybko trafi na ślad dalszych dwóch niewyjaśnionych zbrodni.




Debiut na miarę klasyków, łączący w sobie bogactwo języka Miguela Delibesa i siłę Cormaca McCarthy'ego. Powieść odniosła międzynarodowy sukces jeszcze przed publikacją w Hiszpanii.
Chłopiec, który uciekł z domu, skulony w swojej kryjówce słucha nawoływań poszukujących go mężczyzn. Gdy głosy się oddalają, zostaje sam na sam z ogromną, nieurodzajną równiną, którą musi przebyć, jeśli chce ostatecznie zostawić za sobą to, co kazało mu uciec. W pewnym momencie napotka na swojej drodze starego pasterza kóz i od tej chwili wszystko zmieni się dla nich obu.
Pod gołym niebem opowiada o ucieczce małego chłopca przez kraj, który pustoszą susza i przemoc. Z tego hermetycznego, pozbawionego nazw i historii świata moralność wyparowała tak samo jak woda. Chłopiec, nie całkiem jeszcze zepsuty przez otoczenie, będzie miał okazję podjąć niełatwą naukę myślenia, chyba że - przeciwnie - wybierze przemoc, którą wyssał z mlekiem matki.
Jesús Carrasco tworzy opowieść surową, choć niepozbawioną głębokiego liryzmu. Pod gołym niebem to utkana z niewielu słów historia, w której bezlitosna przyroda stanowi o przebiegu zdarzeń, a ludzka godność z niezwykłą siłą wzbiera w szczelinach wyschniętej ziemi.

Radio ArmageddonTytułowy zespół Radio Armageddon, założony przez czworo znajomych, ma być wyrazem odmienności, a równocześnie pełnego furii buntu przeciwko spłyconej i wszędobylskiej rzeczywistości. Sprawy komplikują się, kiedy w niewiadomych okolicznościach ginie jego lider, Cyprian, a sama rzeczywistość okazuje się całkowicie ometkowana, niepodatna na gniew ani idealizm, za to w każdej sferze bezlitośnie rządzona przez znacznie potężniejsze mechanizmy sprzedaży i kupna.
Współczesny świat, pokazany przez Jakuba Żulczyka, staje się wściekłym i równocześnie bezradnym krzykiem pokolenia urodzonego po 1989 roku, dla którego dobra konsumpcyjne i odniesienia historyczne nie odgrywają już znaczącej roli (Wszystko już było, więc skoro mamy wszystko, nie mamy nic - jak cynicznie stwierdza jeden z bohaterów), natomiast świadomość nieustającego podlegania formatowaniu przez media, slogany reklamowe, wolnorynkową pseudoideologię okazuje się niezmiernie dotkliwa.

LEGENDARNA PARA EUROPEJSKIEGO KINA
Romy Schneider i Alain Delon poznali się w roku 1958 na planie filmowym Christine - było to spotkanie dwóch przyszłych wielkich gwiazd filmu i najpiękniejszej pary wielkiego ekranu. Prasa prześcigała się w domysłach na temat ich romansu. Jednak związek obojga przetrwał tylko pięć lat i zakończył się dramatycznie. Günter Krenn zajmująco, ze swadą i zaangażowaniem opowiada o jednej z największych historii miłosnych europejskiego kina. Uroda, sukces i seksapil - dla wielu Romy była obiektem tęsknot i marzeń. Inni odnosili się do niej niechętnie z powodu jej rzekomo chwiejnej moralności. Kiedy Romy Schneider i Alain Delon się poznali, ona była już słynna w Niemczech dzięki filmom o Sissi. A Delon był najprzystojniejszą wizytówką francuskiego kina.
Jednak związek obojga zakończył się nieszczęśliwie. Mniej znany jest fakt, że Delon, po kolejnej wspólnej pracy obojga na planie filmu Basen, przez kilkadziesiąt lat wspierał Romy jako wierny przyjaciel. Barwne życie obojga i dramatyczne losy Romy (jej choroba nowotworowa, śmierć kilkuletniego syna, i wreszcie jej własna samobójcza śmierć) są powodem, dla którego fani kina ciągle ich pamiętają.

Wyjątkowa powieść: złożona i emocjonująca. Spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających wielbicieli kryminałów.
 "Publishers Weekly"
W Pekinie znaleziono zwłoki syna ambasadora USA. Kilka dni później w Los Angeles na statku przewożącym nielegalnych imigrantów odkryto ciało syna chińskiego magnata finansowego. Oba zgony najwyraźniej coś łączy - obrażenia, jakich doznali chłopcy, są takie same, a jednocześnie nikt nie potrafi podać przyczyny ich śmierci. W tej sytuacji Chiny i USA, pomimo napiętej sytuacji politycznej między tymi krajami, decydują się na wspólne śledztwo. Od pierwszej strony powieści trafiamy do zupełnie obcego nam świata handlu produktami z zagrożonych gatunków zwierząt, a doświadczenie to jest tak rzeczywiste i fascynujące, jakbyśmy byli naocznymi świadkami opisanych wydarzeń…

Jedna z najlepszych książek 2013 roku w rankingu goodreads
Osadzona w XIX-wiecznej Wirginii i współczesnym Nowym Jorku, barwna opowieść o miłości, historii i sztuce, splatająca losy dwóch niezwykłych kobiet Lina Sparrow, młoda i ambitna prawniczka zatrudniona w znanej kancelarii na Manhattanie, otrzymuje zadanie, które może ją wywindować na szczyty palestry: ma przygotować zbiorowy pozew o wielomilionowe odszkodowania dla potomków amerykańskich niewolników.
Podczas zbierania materiałów, Lina natrafia na ślad Lu Anne Bell, XIX-wiecznej malarki. Czy jej obrazy mogły być dziełem ciemnoskórej służącej, siedemnastoletniej Josephine? Jej potomek byłby idealnym powodem w procesie. Lina postanawia dowiedzieć się czegoś więcej na temat losów młodej służącej i odkrywa kolejne sekrety, dotyczące również jej własnej rodziny...

Greta Garbo, jedna z najpiękniejszych i najbardziej pożądanych kobiet świata, poznała Salkę Viertel w Beverly Hills, na przyjęciu u reżysera Ernsta Lubitscha. Dwudziestoczteroletnią wówczas Garbo, znajdującą się u szczytu popularności, zafascynowała życiowa mądrość starszej od niej o szesnaście lat Viertel. Przez ponad dziesięć lat te dwie tak różne od siebie kobiety uchodziły za najsłynniejszy żeński duet w Hollywood. O ich relacjach niewiele jednak było wiadomo – aż do tej chwili.
Głęboka przyjaźń, pełna gry pozorów i prawdziwej bliskości, miłości i zdrady, podporządkowania się i dążenia do samorealizacji: Nicole Nottelmann kreśli przed oczami czytelników niebywale współczesny portret dwóch kobiet z krwi i kości.

6 komentarzy:

  1. Dla siebie wybrałabym "Służącą", a w drugiej kolejności "Romy i Alain" oraz "Greta Garbo i Salka Viertel":)

    OdpowiedzUsuń
  2. Na ,,Służącą" mam największą chęć!

    OdpowiedzUsuń
  3. Najbardziej zaciekawiły mnie ''Diabelskie obietnice'', ale poczekam jeszcze na pierwsze recenzje tej książki.

    OdpowiedzUsuń
  4. Ja też stawiam na Służącą :) Idealnie trafia w moje gusta.

    OdpowiedzUsuń
  5. Służąca i najnowsza książka Lisy See to coś dla mnie :)

    OdpowiedzUsuń

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.