Strony

środa, 24 października 2012

Kilka zapowiedzi książkowych:)

Poniżej kilka zapowiedzi książkowych, na które mamy chrapkę...

Instytut Wydawniczy Erica
Mój mąż oczywiście zachwycony...maniak wszystkiego co dot. I i II wojny światowej:)
Achtung Panzer! to najważniejsza praca teoretyczna poświęcona broni pancernej. Jest to książka napisana na rozkaz przez Heinza Guderiana – wschodzącą gwiazdę niemieckiej armii, jaką niewątpliwie był on w drugiej połowie lat 30. XX wieku. Guderianowi powierzono zadanie spisania rodzącej się wówczas teorii wojny pancernej. Wywiązał się z tej roli znakomicie, nie ograniczył się bowiem do prostego opisu, lecz zawarł w Achtung Panzer! własne przemyślenia. Wychodząc z analizy pierwszowojennych bitew, opisu współczesnej mu techniki i organizacji armii, Guderian stworzył własny syntetyczny obraz zasad użycia broni pancernej i jej organizacji. Jego poglądy na przyszłą wojnę wywarły ogromny wpływ na kształt Panzerwaffe, a sama książka stała się bestsellerem – autor mógł sobie kupić dzięki niej swój pierwszy samochód.
Achtung Panzer to dzieło, bez którego historia rozwoju wojsk pancernych i przebiegu kampanii wojennych od II wojny światowej na Iraku kończąc, wymykałoby się pełnemu zrozumieniu. Napisana jasnym i prostym językiem Achtung Panzer! jest na tyle ważna i na tyle znana, że nie może obejść się bez niej żaden poważny badacz historii II wojny światowej. 



Instytut Wydawniczy Erica
Wspomnienia najstarszego z braci Starzyńskich – Romana, Cztery lata wojny w służbie Komendanta. Przeżycia wojenne 1914–1918, to książka wspaniała. Opowiada o młodym człowieku, idealiście oddanym idei niepodległościowej idącemu na wojnę wbrew swojemu słabemu zdrowiu. Poznajemy go od lat jego wczesnej młodości w zaborze rosyjskim, śledzimy jego losy w Krakowie, a potem na froncie. Obserwujemy jak dojrzewa intelektualnie i politycznie. Widzimy jaki wpływ wywiera na niego postać Komendanta – Józefa Piłsudskiego. Cztery lata wojny w służbie Komendanta jest nie tylko świetnie napisana (autor był polonistą z żyłką dziennikarską), ale też skrzy się nazwiskami, które wpływały na polską politykę i społeczeństwo przez następne kilkadziesiąt lat, np. jednym z jego nauczycieli był młody student – Marian Falski (późniejszy twórca najsłynniejszego polskiego elementarza), o Szefie Sztabu Generalnego (Stachiewicz) czy Komendancie Policji Państwowej (Zamorski) nie wspominając. Można zaryzykować stwierdzenie, że właśnie w Legionach tworzyły się przyszłe elity Drugiej Rzeczpospolitej. Jasne i ciemne strony życia w legionach Piłsudskiego Narodziny elit II Rzeczpospolitej Patriotyzm stosowany, a nie teoretyczny.

Wydawnictwo Świat Książki, to już lektura dla mnie:)
 Autorki co prawda jeszcze nie miałam okazji poznać, ale tak zachęcałyście, że na wyprzedaży Weltbild kupiłam 3 jej tytuły.
 Dziesięcioletnia Floriana jest zachwycona pięknem wspaniałej willi w Toskanii, stojącej nad morzem, tuż za małą wioską, w której mieszka. Lubi zaglądać do otaczającego willę ogrodu przez rozpadający się mur i wyobrażać sobie, że pewnego dnia umknie przed swoją nieciekawą, ubogą egzystencją i zamieszka w luksusie. I nieoczekiwanie jej marzenie częściowo się spełnia - Dante, syn bogatego przemysłowca, właściciela willi, zaprasza ją do siebie. Od tej chwili Floriana mocno wierzy, że jej przeznaczeniem jest życie w willi, w cudownych ogrodach, u boku Dantego. Jednak gdy oboje dorastają, przekraczają niewidzialną linię, narażając na niebezpieczeństwo to, co wydaje im się rzeczą najdroższą na świecie...

Wydawnictwo Świat Książki.
Jeżeli nie znacie tej autorki, gorąco polecam.
Obfitująca w wydarzenia, świetnie osadzona w realiach dawnej Brazylii opowieść o miłości, honorze, marzeniu o lepszym życiu i wielkiej tajemnicy. Lua, młoda niewolnica, która jednak umie czytać i pisać, spisuje wspomnienia Imaculady – z pozoru zdziwaczałej staruszki, ale kobiety o bogatej przeszłości, przywiezionej do Bahii z Afryki. Stara niewolnica opowiada jej o rzeczach, które będą miały zaskakujący wpływ na życie Lui. Czy Imaculada pomoże jej połączyć się z ukochanym Ze, marzącym o założeniu w puszczy osady zbiegłych niewolników, sprzedanym na inną plantację?

Wydawnictwo Świat Książki. Lubię Sandrę Brown:)
Dodge jest prywatnym detektywem, pracującym dla kancelarii prawniczej, człowiekiem samotnym, którego jedynymi bliskimi są... jego pracodawcy. Ale jest jeszcze ktoś, ktoś ważny, choć nieznany, ktoś, kto właśnie teraz bardzo potrzebuje jego pomocy - jego dorosła już córka. Od blisko roku jest prześladowana przez kolegę z pracy. Dodge wyrusza do Teksasu, by ją ratować. Napaść, próba zabójstwa, zranienie jej kochanka, seria morderstw. Sprawa jest poważna, ale na szczęście udaje się schwytać psychopatę. Dla Dodge'a to podwójny sukces. Odzyskuje zaufanie i miłość kobiety, którą stracił wiele lat temu i dobiegając sześćdziesiątki ma szansę poznać smak ojcostwa.


Wydawnictwo Świat Książki. Autorki nie znam, ale sądząc po streszczeniu zapowiada się ciekawa lektura.
Debbie i Don Winter są rodzicami dwóch córek: starszej piętnastoletniej Emily i trzynastoletniej Sary. Jak co roku podczas wakacji zawożą dziewczynki do swoich przyjaciół Alexa i Kate, którzy mieszkają na południu kraju i prowadzą hodowlę psów. Sara jest kapryśnym, humorzastym dzieckiem, zupełnym przeciwieństwem Emily. Manipuluje rodzicami, twierdzi, że miewa napady lęku, które zajada bez opamiętania. Emily widzi, że z siostrą dzieje się coś niedobrego, ale rodzice jakby tego nie zauważali...

Wydawnictwo Bellona
Jest to opowieść o ludziach, którym z różnych powodów nadano etykietę zdrajców. Autor stara się rozwikłać zagadki sprzed lat, poznać motywy działania i przebieg wydarzeń. Zaskakiwać może dobór tematów; wśród bohaterów książki znalazł się również biskup Stanisław ze Szczepanowa. Dwa wieki po swojej śmierci został kanonizowany, a następnie uznany za patrona kraju. Historycy do dzisiaj spierają się o jego ocenę, a grób biskupa w katedrze wawelskiej uznawany jest za jedną z największych relikwii kraju. Fakty przytaczane przez autora mogą czasami zaskakiwać, tak bardzo są odległe od stereotypów. Koper podkreśla, że historię z reguły pisali zwycięzcy. W obiegowej opinii Bolesław Krzywousty był dobrym monarchą, natomiast synonimem zdrady pozostał jego starszy brat Zbigniew. I nie miało znaczenia, że tak naprawdę, to Bolesław się zbuntował przeciwko bratu i pozbawił go władzy, a następnie życia. W czasach średniowiecza zresztą granica pomiędzy zdradą o lojalnością była płynna. Czy człowiek nielegalnie pozbawiony stanowiska, który zbrojnie dochodził swoich praw był zdrajcą? Nawet jak naprowadził na rodzinny kraj armię wroga? Niemal każde pokolenie Piastów toczyło wojny domowe wykorzystując armię państw ościennych. Ale takie były w tych czasach obyczaje i nikt się temu nie dziwił, ani specjalnie nie potępiał. Natomiast bunty możnowładców zasługują już zupełnie na inną ocenę. Ale autor stara się dociec ich przyczyn, a czasami związków osobistych. 

Wydawnictwo Świat Książki
Za kilka dni napiszę recenzję, mam już gorący przedpremierowy egzemplarz, w który wgryza się mój mąż. Recenzja po mojej lekturze:). A książka zapowiada się świetnie i jest pięknie wydana.
Debiut literacki Corbana Addison, który prowadzi do obskurnych podziemi Bombaju, próbuje otworzyć oczy czytelnikowi na to co dzieje się w ciemnych zakamarkach Indii - m.in. koszmar dwóch osieroconych dziewcząt, wtargnie do międzynarodowego handlu usługami seksualnymi. Ta powieść zaczyna się tragedią tsunami, potem napięcie już tylko rośnie... Straszna fala u brzegów Indii zabija całą rodzinę siedemnastoletniej Ahalyi i młodszej Sity. Uciekające siostry trafiają w ręce handlarzy żywym towarem i stają się więźniarkami burdelu w Bombaju. Wkrótce zostają rozdzielone... Thomas Clarke, prawnik działający w CASE, organizacji zajmującej się ratowaniem nieletnich prostytutek, odnajduje jedną z sióstr i obiecuje, że znajdzie drugą. Czy dziewczyny znów się spotkają? Szybkie tempo, wstrząsające szczegóły z życia porywanych nastolatek i trudnej pracy CASE, ale też poruszająca opowieść o miłości. 


Wydawnictwo Magnum
Wydane w wielu krajach niezwykłe wspomnienia, pisane z perspektywy żydowskiej dziewczynki, która w chwili wybuchu wojny miała dziewięć lat. Jej szczęśliwe dzieciństwo skończyło się jesienią 1939 roku, gdy po ucieczce z rodzinnego Kalisza znalazła się z rodzicami w okupowanej Warszawie. Przemycona z warszawskiego getta na ?drugą stronę?, ukrywała się u zaprzyjaźnionej rodziny, a potem w katolickim klasztorze i w sierocińcu. Skrawek nieba jest pierwszym polskim wydaniem książki Janiny David.
Znowu lektura typowo dla mojego męża:)
Egzystencja Jakuba Wędrowycza toczy się spokojnym codziennym trybem. Jakub w towarzystwie wiernego druha Semena cieszy się życiem tj. głównie pędzi i konsumuje samogon. Niestety liczne złe moce nieustanie zakłócają jego spokój. Na łąkach straszy widmo hrabiego. Woda w kranie zamienia się w oranżadę. Sztuczna szczęka przyjaciela zostaje podmieniona na pudełko kredek. Belfer sadysta gnębi wnuka. Do zapasów gorzałki dobierają się zombiaki. Jakby tego było mało ambitny diabeł proponuje partyjkę pokera. A jak powszechnie wiadomo „kto Jakuba nachodzi sam sobie szkodzi”.


Wydawnictwo Rebis
Właśnie kilka dni temu mój mąż skończył zagłębiać się w liczącą prawie 900 str. biografię Chruszczowa, a i na tą pozycję ma chętkę...
Historyk i analityk wojskowy Wiktor Suworow w swojej najnowszej książce odtwarza wydarzenia z przełomu lat 50. i 60.,  na skutek konfrontacji ZSRR i USA ludzkość znalazła się wtedy na progu trzeciej wojny światowej i o mało nie została unicestwiona w globalnej katastrofie atomowej.
Łącząc znane i mało znane fakty w jedną całość, autor ukazuje kulisy rządów Nikity Chruszczowa w latach 1953?1964. Przedstawia rzeczywisty obraz radzieckiej kosmonautyki, wraz z legendarnym lotem Jurija Gagarina, oraz prawdziwe przyczyny kryzysu berlińskiego i kubańskiego, przemilczane przez oficjalną propagandę, polityków i historyków. Opisuje też starcie służb szpiegowskich obu mocarstw i sprawę pułkownika Olega Pieńkowskiego, który dostarczał tajne informacje wywiadowi zachodniemu i prawdopodobnie ocalił nasz świat przed zagładą.

Wydawnictwo Albatros
Czytaliście fantastyczną Ofiarę 44? To kolejna książka tego samego autora.
Sowiecka Rosja, rok 1956, początek odwilży. Stalin nie żyje. Dawny reżim zaczyna chwiać się w posadach. Katalizatorem wydarzeń jest tajny referat, wygłoszony przez Chruszczowa na XX Zjeździe KPZR. Ktoś dostarcza potępiający zbrodnie stalinowskie dokument ludziom związanym przez lata z aparatem ucisku. Na byłych agentów i współtwórców reżimu pada blady strach - wszyscy boją się ujawnienia ich ponurej przeszłości...
Lew Demidow żyje w ciągłym poczuciu winy. Kilka lat wcześniej był agentem MGB. Ma na sumieniu aresztowanie i zsyłkę setek ludzi. Teraz, chcąc naprawić błędy, prowadzi niezależny, apolityczny wydział zabójstw. Wraz z żoną Raisą adoptowali dwie córki, których rodziny zostały zamordowane przez bezpiekę, jednak starsza z nich, Zoja, nigdy nie wybaczyła przybranym rodzicom... Kiedy wychodzi na jaw, że za rozsyłaniem referatu stoi Frajerka, żona Lazara, pierwszej ofiary Demidowa, sprawy zaczynają się komplikować. Złakniona zemsty, pozbawiona skrupułów kobieta porywa Zoję i domaga się od Lwa, by ten uwolnił Lazara z gułagu. Jednak nawet wyprawa do obozu i ocalenie skazańca nie naprawią błędów przeszłości...


Wydawnictwo Literackie.
Niedługo recenzja, egzemplarz przedpremierowy już leży obok mojego łóżka.
Kontynuacja bestsellerowej Autobiografii na czterech łapach!
Dom pełen kochających się ludzi i ocalonych zwierząt. Miejsce, w którym rodzą się wspaniałe pomysły na książki, na życie i na to, jak poprawić świat. Dorota Sumińska opowiada o swoich pasjach, podróżach, o nowo poznanych ludziach i zwierzętach...
Wymarzone siedlisko pod lasem, gdzie mieszka Autorka, ma swoje legendy i dobre duchy, które strzegą ludzi i zwierzęta. Domownicy maja swoje rytuały i tajemnice. Tu się żyje, pracuje, podróżuje i powraca. Tu powstają projekty ochrony przyrody, ginących gatunków, akcje społeczne na rzecz zwierząt i wyjątkowy pomysł resocjalizacji więźniów przez opiekę nad bezdomnymi psami. Drugim domem Doroty Sumińskiej jest Indonezja. Zabiera tam w podróż swoich najbliższych. Okazuje się, że nawet na końcu świata dzikie zwierzęta wychodzą z dżungli na spotkanie i przytulanie do pani doktor Sumińskiej. Z polskiej puszczy przychodzi łoś, a zdarza się też, że lisek nocuje na werandzie.
Książka mądra, wzruszająca i pełna pozytywnej energii.
Wciąga od pierwszego zdania, kiedy dowiadujemy się, o tym, jak po trzech nieudanych małżeństwach, autorka spotkała swoją licealną miłość, Tomasza, który stał się jej towarzyszem życia. 


Wydawnictwo Czarna Owca
Uwielbiam Nessera.
W miejscowości Kaalbringen zamordowany zostaje potentat branży nieruchomości. To już druga ofiara. Inspektor Van Veeteren zostaje wezwany do pomocy. Nie istnieje żaden związek między ofiarami. Dochodzi do kolejnego morderstwa, znów bez widocznego związku z poprzednimi.  Bez śladu znika również współpracowniczka Van  Veeterena.  Być może to jej pierwszej udało się dotrzeć do punktu Borkmanna...Zaczyna się wyścig z czasem.



Wydawnictwo Zysk i S-ka
Aby zajrzeć w duszę Rosjanina, trzeba przejść tą drogą…
Władimirka – droga z kości, wypalona w rosyjskiej ziemi niczym blizna – przez ponad dwieście lat była świadkiem przełomowych wydarzeń w dziejach tego najrozleglejszego imperium na świecie. Jej koleiny znaczyły rozkwit, a potem upadek carskiej Rosji, jej historia została napisana krwią ofiar reżimu. To na niej krzyżowały się głód, bogactwo, cierpienie, miłość i strach. Również dziś, w erze Putina, Władimirka nie przestaje być główną arterią w krwiobiegu tego mocarstwa o wielkim, ale mrocznym sercu.


Wydawnictwo Świat Książki
Nagradzany James Haley bada zapomnianego Jack'a Londona - człowieka tryskającego pomysłami, którego pasja dla sprawiedliwości społeczne rozbrzmiewała aż do jego śmierci. London, autor m.in. Zewu krwi, Wilka Morskiego i Białego kła był prawdopodobnie najbardziej wpływowym autorem swoich czasów. Doctorow nazywał go 'najbardziej poczytnym amerykańskim autorem świata'. Zew krwi sprzedał się w nakładzie 10 tys egzemplarzy w ciągu jednego dnia i nadal jest bestsellerem wśród amerykańskich książek na świecie, przetłumaczono go na 80 języków. Mówi się, że Lenin na łożu śmierci prosił swoja żonę, aby poczytała mu Londona. Życie Londona było sto razy bardziej interesujące niż wszystkie jego książki



 





14 komentarzy:

  1. Uwielbiam książki Kopra, i tą mam już na liście zakupów. Natomiast Czarna seria bardzo się popsuła ostatnio i wprawdzie Nesser ze swoim Van Veeterenem to klasyk, ale ja go nie lubię.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bo Nesser jest bardzo specyficzny.
      Tych nowych pozycji z Czarnej serii nawet nie kupuję, zapisana jestem w bibliotece. Po tyyyylu negatywnych opiniach mogę poczekać, szkoda mi pieniędzy.

      Usuń
  2. Zdecydowanie muszę przeczytać Pieśń kolibra. :)

    OdpowiedzUsuń
  3. "Skrawek nieba" i "Wielcy zdrajcy" wpisuja sie doskonale w moje zainteresowania:)

    OdpowiedzUsuń
  4. Ciekawie zapowiada się czytelnicza jesień :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Kusi wszystko, a najbardziej Nesser :)

    OdpowiedzUsuń
  6. sporo ciekawych tytułów, ale chyba najbardziej ciągnie mnie ku "Pieśni kolibra"

    OdpowiedzUsuń
  7. Mnóstwo interesujących pozycji.)

    OdpowiedzUsuń
  8. O ciekawe tytuły, znalazłam też coś i dla siebie :)

    OdpowiedzUsuń
  9. "Skrawek nieba" i Santa Montefiore będą idealne dla mnie :)

    OdpowiedzUsuń
  10. Kochana, kto za Tobą nadąży?! Wzięłabym Kopra i Wędrówkę przez słońce - w ciemno:)

    OdpowiedzUsuń
  11. A dla nie z kolei Koper, Starzynski i Sumińska :-)))

    OdpowiedzUsuń

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.