Strony

wtorek, 28 lutego 2012

Dotyk zła. - Alex Kava

Wydawnictwo Mira Okładka miękka, 508 s., Moja ocena 5/6
Akcja powieści rozpoczyna się wizyta w celi śmierci u Ronalda Jeffreysa.
Uznany za seryjnego mordercę i skazany na śmierć za trzy potworne zbrodnie, Ronald Jeffreys został stracony. Mieszkańcy Platte City oddychają z ulgą, ponieważ nareszcie skończył się ich koszmar. Nikt jednak nie wiedział, jak straszliwą tajemnicę zabrał ze sobą do grobu Jeffreys. Wie to tylko ksiądz, który tuż przed egzekucją spowiadał Jeffreysa. Jeffreys zaklinał się, ze dokonał tylko jednego morderstwa, a dwa pozostałe to dzieło innego zabójcy, który jest na wolności. Ksiądz wie, że skazaniec mówi prawdę, ponieważ dzień wcześniej spowiadal prawdziwego morderce, ale duchownego obowiązuje tajemnica spowiedzi. Trzy miesiące póżniej znaleziono zostaje martwe ciało chłopca. Zginął w taki sam sposób, jak ofiary Jeffreysa. Koszmar powraca ze zdwojoną siłą. Wszyscy stawiają sobie pytanie...Czyżby pojawił się naśladowca? Śledztwo w tej sprawie prowadzi szeryf Nick Morrelli. FBI przydziela mu do pomocy wybitną specjalistkę w dziedzinie tworzenia portretów psychologicznych zbrodniarzy, agentkę specjalną Maggie O`Dell. Maggie, z wykształcenia psycholog,  wnikliwie sprawdza poszlaki, bada ślady pozostawione przez mordercę. Pozwala jej to naszkicować makabryczny portret osoby, która została już oskarżona i stracona!
Akcja błyskawicznie przyspiesza i to jest to, co u autorki cenie najbardziej- fascynująca fabuła i wprost niesamowite tempo akcji, które ani na moment nie sprawia, że czytając jej książki dopadnie nas nuda. Wręcz przeciwnie- nie można doczekać się co będzie na następnej stronie.   
Tymczasem ginie następna ofiara, a kolejny chłopiec zostaje uprowadzony. Nick i Maggie zaczynają rozumieć, że zabrnęli w ślepy zaułek. Każdy kolejny trop prowadzi donikąd, a czas ucieka. Czyżby mieli dać bezwzględnemu mordercy szansę udoskonalenia swoich zbrodni? Pojawia się pytanie- kto zwycięży? Dobro czy zło? Czy morderca zostanie złapany? I jak potoczą się losy szeryfa i pięknej agentki z FBI, których połączyła niesamowita chemia...
Mimo, iż od początku między wierszami daje się odgadnąć, kto jest mordercą to jednak do końca nie jesteśmy pewni, czy to na pewno ta osoba. A poza tym, czy i jak zostanie schwytana? Tego wszystkiego dowiecie się czytając Dotyk zła. Na prawdę warto. Autorka ma swój specyficzny styl pisania, który sprawia, że każda jej książka wciąga niesamowicie. U niektórych autorów biorąc do ręki kolejną powieść często z góry wiemy, jak potoczy się akcja. Thrillery autorstwa Alex Kava nie należą do takich sztampowych.
Dotyk zła rozpoczyna serię thrillerów opowiadających o pracy i życiu specjalnej agentki FBI – Maggie O’Dell.  Książki z tej serii to opowieści o ciemnej stronie ludzkiej natury. Seria (Maggie O'Dell) to cykl 9 powieści: Dotyk zła, W ułamku sekundy, Łowca dusz, Granice szaleństwa, Zło konieczne,Zabójczy wirus, Czarny piątek, Kolekcjoner i Śmiertelne napięcie, które w Polsce ukaże się w dn. 21.03.2012r. Tutaj więcej informacji o nowej powieści autorki.
 Książki te stanowią jeden cykl, który łączy osoba agentki FBI. Każdą część można czytać osobno, lub można je czytać po kolei. Ja zrobiłam ten błąd, że 1. tom, czyli Dotyk zła, przeczytałam na końcu. W sumie dla losów Maggie nie ma to znaczenia, ale chodzi mi o warsztat autorki. Z każdą kolejną powieścią Alex Kava staje się lepsza, można śmiało powiedzieć, że ewoluuje. I w Dotyku zła jej warsztat pisarski jest najsłabszy, co nie znaczy, że zły. Książka jest na prawdę świetna i warto po nią sięgnąć. Ogromnym plusem jest poruszenie kilku dodatkowych (poza kryminalnym) wątków- m.in. mentalności małego, amerykańskiego miasteczka; osoby szeryfa od lat borykającego się z ciążącą mu sławą doskonałego ojca; problemów osobistych agentki FBI. To wszystko + niesamowite tempo akcji i zręczne pióro autorki, sprawiają, że Dotyk zła czyta się bardzo szybko i nie można się od niego oderwać. Gorąco polecam.
Pochodząca z Silver Creek w Nebrasce Alex Kava, a właściwie Sharon Kava, to uznana autorka thrillerów psychologicznych. Wiele z jej książek gościło na listach bestsellerów. Zaczęła pisać bardzo wcześnie, jednak jedynie brat rozumiał i podzielał jej fascynację literaturą.Po ukończeniu college’u w 1982 Alex założyła firmę graficzną specjalizującą się we współpracy z sektorem reklamowym. Następnie od 1992 pracowała w swej dawnej szkole jako szefowa PR. Jednak po czterech latach zrezygnowała z tej posady i poświęciła się wyłącznie karierze literackiej. Jej powieści szybko zyskały uznanie. Są podbudowane rzetelną wiedzą psychologiczną, a także znajomością procedur policyjnych, co dodaje im wiarogodności. Chociaż są fikcją literacką, często impulsem do ich napisania stały się prawdziwe zbrodnie. Opierając się na konkretnych zdarzeniach, Kava konstruuje prawdopodobne rozwinięcia rzeczywistych, dotąd niewyjaśnionych wątków danego śledztwa. Słusznie uważa, że taka metoda pisarska pomaga jej uzyskać rys autentyzmu, tak bardzo ceniony przez czytelników. Nieważne, o jak okrutnych, podszytych szaleństwem zbrodniach czytamy. Jeżeli uwierzymy autorce, pozwolimy się wciągnąć w jej mroczny świat. Razem z nią próbujemy odpowiedzieć na pytanie, czy zło jest nieodłączną cechą ludzkiej natury i dlaczego niektórzy z nas tak łatwo przekraczają granicę, za którą rozpościera się mrok.
Alex Kava nadal mieszka w Nebrasce. Udziela się w wielu stowarzyszeniach literackich, zwłaszcza tych zrzeszających twórców thrillerów. Jest członkiem Mistery Writers of America oraz Sisters In Crime – która zrzesza wyłącznie kobiety. Ma dwa psy.
Recenzja w ramach wyzwania Trójka e-pik. 

12 komentarzy:

  1. Alex Kava to na razie dla mnie teren nieznany. Sięgnę pewnie przy okazji (kiedy ja przeczytam to wszystko, co chcę przeczytać?...).

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Radzę zacząć od 1. tomu:)czyli Dotyku zla. Tak, jak napisałam- z każdym tomem Kava jest lepsza. To coś takiego, jak w przypadku Camilli Lackberg, też ewoluuje:) Ja też nie wiem,kiedy przeczytam to co chcę, a cały czas wychodzą nowe pozycje...jak 1 przeczytam,to 3 nowe kupię, a 4 nowe zostaną wydane. Kwadratura koła:).

      Usuń
  2. Odpowiedzi
    1. Owszem, naliczyłam 11 przetłumaczonych pozycji, z których pierwsze były ocenione przez czytelników dość wysoko (na krimi-couch tak ok. 85 na 100 możliwych), te późniejsze niestety dość nisko (nawet 40).

      Usuń
    2. A w kolejności sa wydawane? Jeżeli tak to kurcze ja je odbieram akurat odwrotnie:)

      Usuń
    3. W kolejności. Ale widzę, że te najgorzej ocenione to te spoza serii, czyli Fałszywy krok i Trucizna. Krytycy zmasakrowali je po prostu (5 punktów! na 100!), a czytelnicy dali właśnie tak około 40. Ale z tymi ocenami tak jest, że ja mam wręcz przeciwne odczucia niż większość:-)

      Usuń
    4. To faktycznie, oceniają zupelnie inaczej niż polscy czytelnicy, ba niż ja sama odbieram Kavy:) chociaż za wyrocznię się nie uważam.

      Usuń
  3. Aha dobra kobieto, daj prosze adres do wysyłki- mam dla ciebie nagrodę pocieszenia:) zamiast Alei szubienic...mam nadzieję, że tego co wyślę nie czytałaś...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nagroda pocieszenia? :-)))) Adres podam na maila, ok?

      Usuń
    2. Ok, adresik dotarł:) Na początku tygodnia wyślę. Dostaniesz fińskie coś do czytania:)

      Usuń
  4. "Dotyku Zła" jeszcze nie czytałem, zaznajomiłem się natomiast z "Zło konieczne" (ciekawe),Zabójczy wirus (najsłabsze ze wszystkich 4), Czarny piątek(świetne!), Kolekcjoner(niezłe).

    OdpowiedzUsuń

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.